MASZ PYTANIA?

  570 270 470
 gabinet@mikrostomart.pl

Pogotowie stomatologiczne 24h!

Szanowny Pacjencie, jeśli trafiłeś na tą stronę bo szukasz pomocy, kliknij tutaj! 
Dzwoń do nad dopiero po szczegółowym zapoznaniu się z treściami zawartymi na powyższej podstronie!
Nie świadczymy usług na NFZ.

 

 

Bezbolesne znieczulenie komputerowe

Chcąc zapewnić maksymalny komfort naszym pacjentom znieczulamy komputerowo za pomocą systemu SleeperOne!

Nowoczesny sprzęt stomatologiczny

Posługujemy się tylko najwyższej klasy sprzętem medycznym (system SAF, kauter elektryczny, PIEZO), stosując najlepszej jakości materiały. Daje to gwarancję bezpieczeństwa podczas całego procesu leczenia.

O co w nim chodzi, dlaczego bez mikroskopu się nie da, a na jednej wizycie jest najlepiej?

 

Leczenie kanałowe zęba, inaczej leczenie endodontyczne wskazane jest z kilku różnych powodów. Najczęstszym z nich jest znaczne zaawansowanie choroby próchnicowej zęba, na skutek której doszło do powikłania w postaci stanu zapalnego miazgi. Miazga jest żywą tkanką, wypełniającą wnętrze tzw. system komorowo - korzeniowy, pełniąc funkcję obronną i odżywczą. Prostszymi słowy - leczenie kanałowe przeprowadzamy najczęściej wtedy, gdy z zębem jest już tak źle, że zaczyna on boleć sam z siebie. Leczenie kanałowe przeprowadzamy również z innych wskazań - często urazowych, czasem protetycznych. Leczenie to jest leczeniem warunkowym, umożliwiającym pozostawienie i przetrwanie tak zniszczonego zęba w jamie ustnej Pacjenta, natomiast wieloletni sukces leczenia zależny jest od wielu czynników, z jednej strony zależnych od lekarza endodonty, z drugiej strony zależnych od Pacjenta, a z trzeciej strony od czynników niezależnych (pech, uraz).

Idea leczenia jest prosta. Podczas leczenia kanałowego należy właściwie wyczyścić wnętrze zęba, tak by usunąć wszystkie pozostałości martwej i zainfekowanej bakteriami miazgi, następnie powstałą  w ten sposób pustą przestrzeń należy właściwie odkazić (podchlorynem sodu, ultradźwiękami, laserem erbowo jagowym oraz neodymowo jagowym itd), a następnie szczelnie i hermetycznie zamknąć aby uniemożliwić wnikanie do niej i rozwój w niej bakterii z jamy ustnej. O ile brzmi to prosto, to wykonać to jest bardzo trudno. Niewielki rozmiar pola zabiegowego (komory zęba) a także jego olbrzymie zróżnicowanie anatomiczne (różne zęby mogę mieć różną liczbę kanałów korzeniowych), powoduje że operator gołym okiem nie jest w stanie dostrzec wszystkich tych różnic i gdyby nie powiększenie mógłby je pominąć podczas pracy. Stąd należy uznać, że mikroskop zabiegowy jest nieodłącznym elementem leczenia kanałowego. Ogromne powiększenie i oświetlenie pola zabiegowego umożliwia odnalezienie wszelkich anomalii anatomicznych i właściwe ich oczyszczenie.

Czemu jednowizytowo? Bo po co rozwlekać leczenie ryzykując powikłanie w postaci ponownej infekcji bądź pęknięcia zęba? Wyczyścić co tylko się da, resztę bakterii jeśli zostaną szczelnie zamknąć bez dostępu substancji odżywczych i zęba od razu odbudować, żeby uniknąć pęknięcia. Ludzki organizm jest mądry i goi się sam, jeśli tylko da się mu szanse i stworzy odpowiednie warunki:)