MASZ PYTANIA?

  570 270 470
 gabinet@mikrostomart.pl

Pogotowie stomatologiczne

Szanowny Pacjencie, jeśli trafiłeś na tą stronę bo szukasz pomocy, kliknij tutaj! 
Dzwoń do nad dopiero po szczegółowym zapoznaniu się z treściami zawartymi na powyższej podstronie!
Nie świadczymy usług na NFZ.

 

 

Leczenie pod mikroskopem

Mikroskop pozwala stomatologowi dostrzec wszystko to, co nie jest widziane gołym okiem, a więc odkryć „ukryty” lub zarośnięty kanał zębowy, a następnie udrożnić go. 
Pozwala również na zlokalizowanie i usunięcie złamanego narzędzia z kanału!

W gabinecie Mikrostomart stosujemy

Najnowocześniejsze technologie dostępne obecnie w stomatologii
Skaner wewnątrzustny, drukarka 3d, lasery, obrazowanie 3d, laboratorium protetyki cyfrowej i wiele, wiele innych...
Wszystko po to aby jak najlepiej, najszybciej i najdokładniej przeprowadzić Państwa przez proces terapeutyczny

 

O co w nim chodzi, dlaczego bez mikroskopu się nie da, a na jednej wizycie jest najlepiej?

 

Leczenie kanałowe zęba, inaczej leczenie endodontyczne wskazane jest z kilku różnych powodów. Najczęstszym z nich jest znaczne zaawansowanie choroby próchnicowej zęba, na skutek której doszło do powikłania w postaci stanu zapalnego miazgi. Miazga jest żywą tkanką, wypełniającą wnętrze tzw. system komorowo - korzeniowy, pełniąc funkcję obronną i odżywczą. Prostszymi słowy - leczenie kanałowe przeprowadzamy najczęściej wtedy, gdy z zębem jest już tak źle, że zaczyna on boleć sam z siebie. Leczenie kanałowe przeprowadzamy również z innych wskazań - często urazowych, czasem protetycznych. Leczenie to jest leczeniem warunkowym, umożliwiającym pozostawienie i przetrwanie tak zniszczonego zęba w jamie ustnej Pacjenta, natomiast wieloletni sukces leczenia zależny jest od wielu czynników, z jednej strony zależnych od lekarza endodonty, z drugiej strony zależnych od Pacjenta, a z trzeciej strony od czynników niezależnych (pech, uraz).

Idea leczenia jest prosta. Podczas leczenia kanałowego należy właściwie wyczyścić wnętrze zęba, tak by usunąć wszystkie pozostałości martwej i zainfekowanej bakteriami miazgi, następnie powstałą  w ten sposób pustą przestrzeń należy właściwie odkazić (podchlorynem sodu, ultradźwiękami, laserem erbowo jagowym oraz neodymowo jagowym itd), a następnie szczelnie i hermetycznie zamknąć aby uniemożliwić wnikanie do niej i rozwój w niej bakterii z jamy ustnej. O ile brzmi to prosto, to wykonać to jest bardzo trudno. Niewielki rozmiar pola zabiegowego (komory zęba) a także jego olbrzymie zróżnicowanie anatomiczne (różne zęby mogę mieć różną liczbę kanałów korzeniowych), powoduje że operator gołym okiem nie jest w stanie dostrzec wszystkich tych różnic i gdyby nie powiększenie mógłby je pominąć podczas pracy. Stąd należy uznać, że mikroskop zabiegowy jest nieodłącznym elementem leczenia kanałowego. Ogromne powiększenie i oświetlenie pola zabiegowego umożliwia odnalezienie wszelkich anomalii anatomicznych i właściwe ich oczyszczenie.

Czemu jednowizytowo? Bo po co rozwlekać leczenie ryzykując powikłanie w postaci ponownej infekcji bądź pęknięcia zęba? Wyczyścić co tylko się da, resztę bakterii jeśli zostaną szczelnie zamknąć bez dostępu substancji odżywczych i zęba od razu odbudować, żeby uniknąć pęknięcia. Ludzki organizm jest mądry i goi się sam, jeśli tylko da się mu szanse i stworzy odpowiednie warunki:)