Ból zęba ogólnie kojarzony jest z czymś negatywnym.
Tymczasem stanowi on cenną informację o tym, że z naszym uzębieniem dzieje się coś złego.
Dlatego kochani nie bagatelizuje takiego objawu ! Od razu umawiajcie się na wizytę celem weryfikacji i leczenia ! Dowiedzmy się zatem jakie są przyczyny oraz rodzaje bólu zęba… Często pytamy Was, jak dzwonicie o to ,, jaki to jest ból ?
Kiedy występuje ? Co pomaga ? Co wzmaga dolegliwości ?” Wiem ze często ciężko wam to Wszytko jednoznacznie ubrać w słowa - ale dla nas ,,dla zespołu medycznego” to bardzo ważne informacje po których możemy zweryfikować problem
Ból może być
:pulsujący,
nagły,
ostry,
ćmiący,
pojawiający się przy gryzieniu,
w kontakcie z zimnym napojem,
a może połączony z gorączką lub obrzękiem twarzy – rodzajów bólu zęba,
podobnie jak przyczyn tego zjawiska, jest wiele. Specjaliści wskazują, że zęby mogą boleć na kilka, a nawet kilkanaście sposobów.
Zdecydowana większość osób kojarzy ból zęba z rozwojem próchnicy i tak najczęściej jest ale Nie tylko.
Ból może pojawiać się podczas:
#spożywania zimnych lub gorących napojów i posiłków,
#spożywania słodyczy,
#spożywania produktów o mocno kwaśnym odczynie, np. kwaśnych owoców czy napojów gazowanych,
#oddychania zimnym powietrzem przez usta.
Innym powodem bólu może być Nadwrażliwość zębów. powodowana jest ona przez tzw. recesję dziąseł, czyli stopniowe obniżanie brzegu dziąseł.
Pojawiający się ból Samoistny to najczęściej Zapalenie miazgi który możemy zdiagnozować u siebie jeśli ból dokucza nam zwłaszcza podczas przyjmowania pozycji leżącej, a więc najczęściej w porze wieczorowej i nocnej. Dolegliwości bólowe, wynikające z zakażenia miazgi, mogą pojawiać się również podczas spożywania gorących posiłków. Zapalenie miazgi nie zawsze jednak musi być wynikiem rozwoju próchnicy. Często dochodzi do niego na skutek mechanicznego urazu zęba lub niewłaściwie przeprowadzonego leczenia endodontycznego.
Jeśli odczuwamy silny ból w miejscu po wyrwaniu zęba, prawdopodobnie doświadczamy schorzenia, które fachowo określane jest jako suchy zębodół. Ból tego typu pojawia się zazwyczaj w ciągu 2-3 dni od ekstrakcji zęba.
Jeśli ból sprawia wrażenie, że ząb jest „wysadzany” z zębodołu, może to wskazywać na zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Zazwyczaj towarzyszy temu również ból w okolicy wierzchołkowej zęba. Zapalenie może wyniknąć m.in. z urazu zęba, złamania korzenia lub zwichnięcia korzenia zębowego.
Neuralgia nerwu trójdzielnego, potocznie zwana rwą twarzową, to kolejne bolesne schorzenie, które może mieć związek z zębem. Nerw trójdzielny jest najgrubszym, mocno rozgałęzionym nerwem czaszkowym. Ból zęba za każdym razem powinien skłaniać nas do poszukiwania przyczyny i do poczynienia kroków w celu jej usunięcia.
Szybkie skonsultowanie dolegliwości bólowych ze stomatologiem może przynieść nie tylko ulgę w bólu, ale także uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Dlatego kochani jeżeli ząb dał Wam się już raz we znaki ale np. Ucichł na pare dni … nie czekajcie na rozwój sytuacji … tylko dzwońcie !
570 270 470 Razem poszukamy przyczyny Twojej dolegliwości !