Guma do żucia służy przede wszystkim do odświeżania oddechu. Miętowa, pieprzowa, limonka, imbir, szałwia, – te wszystkie smaki możemy znaleźć w gumach do żucia. Dla każdego znajdzie się odpowiednia. Eksperci twierdzą, że guma do żucia sprzyja również uspokojeniu i pomaga się skupić na bieżących czynnościach. Wpływa również na złagodzenie napięcia mięśniowego. Po gumę do żucia warto sięgać po posiłkach, gdyż zwiększa poziom pH w ustach i zapobiega próchnicy. Zalety gumy do żucia
Możemy spotkać na rynku gumy zawierające witaminy, np. witaminę C, która jest uwalniana pod wpływem śliny i łatwo przyswajalna dla organizmu. Na rynku dostępne są również gumy do żucia z sokiem owocowym, który po rozgryzieniu gumy uwalnia się i dostarcza przyjemnych wrażeń smakowych. Guma do żucia ma, oczywiście, wiele zalet, m.in.: odświeża oddech,
zmniejsza napięcie nerwowe,
redukuje stres,
utrzymuje prawidłową higienę jamy ustnej,
powoduje rozrost mięśni szczękowych,
zapobiega próchnicy,
zaspokaja głód,
poprawia koncetrację.
Udowodniono, że żucie gumy obniża apetyt. Żucie jest sygnałem dla mózgu, by ograniczyć łaknienie. Żucie powoduje również spalanie kalorii. Gumy do żucia zawierają tylko 10 kalorii i 2 g węglowodanów na jedną drażetkę. Na rynku pojawiły się również gumy do żucia, które redukują syntezę tłuszczów i cholesterolu. Są doskonałe dla osób stosujących dietę. Gumy do żucia występują głównie w postaci listków i drażetek. Drażetki skierowane są do osób dorosłych i starszych dzieci, natomiast listki są bardziej bezpieczne dla młodszych dzieci. Na rynku możemy spotkać wiele form gumy, np.: w tubce, pastylkach, kulkach, lizakach, cukierkach. Jak guma do żucia wpływa na zdrowie zębów?
Guma bezcukrowa to łatwy sposób na dbanie o higienę jamy ustnej. W czasie żucia gumy zwiększa się ilość wydzielanej śliny, która zawiera jony wodorowęglanowe; jony z kolei powodują podwyższenie pH śliny, co wpływa na wypłukanie resztek pokarmowych z przestrzeni międzyzębowych. Cukier w gumach bezcukrowych zastąpiony jest przez substancje słodzące z dodatkiem substancji wypełniająco-słodzących – sorbitol, ksylitol, laktitol, maltitol. Utrzymanie wilgoci zawdzięczamy właśnie sorbitolowi. Ponadto wywołuje on efekt chłodzący i odświeżający. Ma również działanie bakteriobójcze oraz stymuluje pracę jelit. Duża dawka sorbitolu może wywołać biegunkę, dlatego należy uważać z ilością żutych gum. Sorbitol chroni przed obniżeniem pH szkliwa zębów poniżej 5,5, co pomaga chronić zęby przed działaniem niszczących kwasów. Ksylitol zapobiega powstaniu próchnicy i wykazuje działanie bakteriostatyczne.
Żucie gumy bez cukrowej zaraz po posiłku ma wiele zalet:
aktywuje wydzielanie śliny,
wzmacnia naturalne ślinowe mechanizmy obrony przed próchnicą,
nie dopuszcza do „ataku kwasów”,
wpływa dobroczynnie na stan szczęki i żuchwy,
przyczynia się do remineralizacji powierzchni zęba,
działa bakteriobójczo.
Obecnie producenci idą w stronę najmłodszych konsumentów. To dla nich przeznaczone są gumy o wielorakich smakach. Posiadają w swym składzie cukier oraz dodatkowo wapń, który jest niezbędny w codziennej diecie dzieci. Jest on w czasie żucia gumy wchłaniany i wbudowywany w szkliwo zębów.