Wielu rodziców uważa, że skoro mleczaki są zębami tymczasowymi, nie ma konieczności leczenia ich. Nic bardziej mylnego. Wczesna diagnostyka próchnicy oraz profilaktyka na zębach mlecznych, może zapobiec późniejszym problemom z zębami stałymi.
Pojawienie się pierwszego zęba u swojej pociechy wywołuje dumę i radość u rodziców.Radość rodziców na tym dniu się kończy i okazuje się że z czasem zęby to tylko kłopoty, wydatki i przykre wspomnienia.Stomatolog tego nie zmieni , może natomiast wspomóc rodziców w dbaniu o zdrowe zęby ich dziecka.
Troszcząc się o zęby dziecka nie tylko odpędzamy widmo próchnicy, ale też wyrabiamy w nim zdrowe nawyki, które zaprocentują w przyszłości. Zacznijmy od profilaktyki, a im więcej uwagi jej poświęcimy, tym mniej kłopotu będziemy mieli w przyszłości z leczeniem.
Dokładne mycie!!!
Na naukę higieny jamy ustnej nigdy nie jest za wcześnie: zacznijmy dbać o ząbki , zanim się jeszcze pojawią. Przemywamy dziąsła dziecka gazikiem namoczonym w przegotowanej wodzie. Maluch przyzwyczajony do takiego zabiegu, nie powinien protestować kiedy zaczniemy używać pierwszej szczoteczki lub miękkiej silikonowej nakładki na palec.
nakładka na palec
Po szczotkę i pastę sięgnijmy od razu, gdy tylko przebije się pierwszy ząbek.
Przez pierwsze lata życia dziecka używajmy pasty bez fluoru, przeznaczonej do mycia zębów mlecznych. Te z fluorem wprowadźmy, gdy pociecha będzie umiała ją wypluć. Myjemy zęby maluchom własnoręcznie. Samodzielne szczotkowanie naprawdę dobrze idzie dziecku w wieku 6-7 lat. Oczywiście pod okiem dorosłych, którzy nie tylko dopilnują, aby dziecko umyło dokładnie wszystkie zęby, ale również skontrolują czas szczotkowania. Z odsieczą mogą nam przyjść specjalne tabletki, które po rozgryzieniu wybarwiają płytkę nazębną i pokazują miejsca wymagające doczyszczenia, a także klepsydra odmierzająca trzy minuty – a tyle mniej więcej powinno trwać mycie zębów.Istotne również jest czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną – jak czyścić nicią przestrzenie u dzieci uczymy rodziców podczas wizyty w gabinecie.
Regularne kontrole u stomatologa.
Gdy dziecko skończy dwa lata warto wybrać się z nim po raz pierwszy do stomatologa. Będzie to tzw. wizyta adaptacyjna – chodzi przede wszystkim o oswojenie malucha z wyglądem gabinetu i jego wyposażeniem.Jest czas na zabawę i poznanie czym lekarz leczy ząbki. Jeśli, przy okazji lekarzowi uda się zajrzeć dziecku do buzi i zrobić przegląd ząbków, będziecie mogli to uznać za sukces.
Pozwólmy mu się więc do tego stopniowo przyzwyczaić i wybierzmy dentystę, który ma do dzieci dużo cierpliwości. Podczas pierwszej wizyty lekarz powinien pokazać nam, jak powinno wyglądać prawidłowe szczotkowanie, i powiedzieć co służy zdrowiu zębów (picie wody zamiast słodkich soków i napojów, ograniczenie słodyczy, mycie zębów po każdym posiłku), a co im szkodzi (pojadania pomiędzy posiłkami, nocne karmienie). Kolejne odwiedziny u dentysty należy zaplanować za trzy do sześciu miesięcy, zgodnie z zaleceniem lekarza.
Zaplanujcie wizytę dziecka u stomatologa nie w momencie kiedy dziecko zgłasza ból zęba , ale kiedy nie ma dolegliwości.Wizyta nie będzie wtedy dla dziecka przykrym doświadczeniem.