MASZ PYTANIA?

  570 270 470
 gabinet@mikrostomart.pl

Radiowizjografia cyfrowa

Dysponujemy kompleksową możliwością cyfrowej diagnostyki rentgenowskiej, zarówno zdjęć punktowych wewnątrzustnych, skrzydłowo - zgryzowych jak i zdjęć pantomograficznych i stawów skroniowo - żuchwowych. 

Bezbolesne znieczulenie komputerowe

Chcąc zapewnić maksymalny komfort naszym pacjentom znieczulamy komputerowo za pomocą systemu SleeperOne!

Nowoczesny sprzęt stomatologiczny

Posługujemy się tylko najwyższej klasy sprzętem medycznym (system SAF, kauter elektryczny, PIEZO), stosując najlepszej jakości materiały. Daje to gwarancję bezpieczeństwa podczas całego procesu leczenia.

Koferdam – materiał izolujący stosowany w stomatologii zamiast wałeczków ligniny. Stanowi go cienka, najczęściej lateksowa guma. W gumie znajduje się otwór, przez który odizolowuje się wybrany ząb czy zęby. Na gumę zakłada się klamrę, jest ich kilka rodzajów, dobieranych w zależności od wielkości zęba.

Wbrew pozorom koferdam nie jest nowym wynalazkiem. Jest stosowany od XIX wieku, a wynalazł go dentysta z Nowego Jorku, Sanford Barnum. Wynalazek zrodził się z desperacji. Podczas wypełniania zęba trzonowego przeszkadzała mu ślina, która ciągle dostawała się do zęba i uniemożliwiała poprawne założenie wypełnienia. Chwycił więc wodoodporną serwetkę, ułożył ją wokół zęba, a następnie wyciął w niej otwór. Był to rok 1864.

Współczesny koferdam to arkusz gumy rozpięty na ramce, szczelnie okalający leczony ząb, dzięki któremu lekarz dentysta może zabezpieczyć leczony ząb przed dostępem wilgoci. Dla stomatologa, szczególnie endodonty, to bardzo przydatne narzędzie.

Koferdamu najczęściej używa się podczas leczenia kanałowego zębów, jednak coraz więcej stomatologów wspomaga się nim przy innych zabiegach, np. stomatologii zachowawczej. Umożliwia on przede wszystkim utrzymanie suchości w okolicy zębów, które są leczone, co jest niezwykle ważne podczas opracowywania kanałów zębowych. Ponadto koferdam stanowi barierę chroniącą przed dostaniem się drobnoustrojów zawartych w ślinie do zęba, jak również zabezpiecza pacjenta przed powstaniem urazów jamy ustnej.

Używanie koferdamu zapewnia lekarzowi lepszą widoczność oraz dostęp do zębów dzięki odsunięciu języka, policzków oraz warg od pola operacyjnego. Ma to znaczny wpływ na skutecznośc i dokładność zabiegu.

Pacjent, który nie jest przyzwyczajony do koferdamu, może początkowo odczuwać pewien dyskomfort. Może mieć także problemy z przełykaniem śliny – w takim wypadku stomatolog użyje ślinociągu. Koferdam nie przeszkadza w oddychaniu, choć przy jego stosowaniu możliwe jest tylko oddychanie przez nos. Dlatego jeśli pacjent ma katar, powinien poinformować o tym stomatologa. Koferdam nie utrudnia komunikacji z lekarzem.

Zalety koferdamu :

Zabezpiecza leczone zęby przed dostępem śliny
Skraca i usprawnia zabieg – nie ma potrzeby ciągłej wymiany wałeczków z ligniny
Zabezpiecza pacjenta i lekarza przed zakażeniem zabiegowym
Zabezpiecza pacjenta przed przypadkową aspiracją (połknięciem lub dostaniem się do dróg oddechowych) narzędzia
Chroni błonę śluzową przed podrażnieniem przez substancje chemiczne używane w trakcie zabiegu
Zabezpiecza błonę śluzową przed zranieniem wiertłem
Zapewnia ochronę lusterka przed parowaniem
Poprawia widoczność poprzez odsunięcie policzków i języka


W Mikrostomart większość zabiegów lekarz oraz higienistka wykonują w koferdamie dla dobra pacjenta :))

ZAPRASZAMY!