Lapisowanie to zabieg impregnacji. Impregnuje się tkankę próchniczą zębów mlecznych, co sprawia, że zmiany próchnicze się cofają, a rozmiękła masa zęba staje się znów twarda. Wadą takiego leczenia próchnicy był dawniej fakt, że ząb po takim zabiegu stawał się czarny, jednak TERAZ DYSPONUJEMY MATERIAŁEM KTÓRY LAPISUJE NA BIAŁO :) .Lapisowanie stosowane jest więc zwykle wtedy, kiedy ze względu na duże zniszczenia nie ma szans na zachowawcze leczenie plombą ZĄBKA MALUSZKA.
Przebieg zabiegu lapisowania wygląda tak:
najpierw usuwa się osad nazębny za pomocą szczoteczki z wodą utlenioną;
ząb jest płukany strumieniem wody;
ząb jest osuszany sprężonym powietrzem;
zabezpiecza się mleczaka przed dostępem śliny;
powierzchnię zęba zwilża się płynem nr1
ząb nasączany jest roztworem przez około 2-3 minuty;
następnie powieszchnię zęba zwilża się płynem nr2.
Lapisowanie zębów wykonuje się 3 razy w czasie jednej wizyty. Następnie lekarz umawia kolejne spotkania
Po zakończeniu zabiegu należy pamiętać, aby dziecko przez dwie następne godziny nic nie jadło ani nie piło.
Zabieg w głównej mierze polega na naniesieniu odpowiedniej specjalistycznej substancji na powierzchnię zębów. Preparat, który nanosimy w trakcie zabiegu na ząbki mleczne to „chlorek cynku”, który nie przebarwia zębów. Natomiast dawniej stosowano preparat z azotanem srebra ,który powodował duże czarne przebarwienia tkanek zęba z uwagi na wytrącanie się cząstek srebra.
Alternatywą jest wtedy jedynie usunięcie zęba. Jest to dość nieprzyjemne przeżycie, szczególnie że mamy do czynienia z dziećmi. Impregnowanie jest więc lepszym wyborem ze względu na jego całkowitą bezbolesność i mniejszy stres, jaki wywołuje u dziecka. W ten sposób można leczyć zęby nawet bardzo małych dzieci.
Czasem wydaje się, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, bo przecież i tak wypadną. Niestety, próchnica w mleczakach jest wyjątkowo zjadliwa i szybko się rozprzestrzenia. Może dostać się także do już obecnych zębów stałych (szóstki od razu rosną jako zęby stałe i pojawiają się około 5.-6. roku życia). W przypadku zębów mlecznych często ma miejsce próchnica okrężna i butelkowa, która na początku wygląda jak zwykły osad nazębny (ze względu na położenie przy dziąśle i kolor, który dopiero z czasem staje się czarny) i nie jest zauważana przez rodziców.