Endodoncja mikroskopowa jest specjalistyczną dziedziną stomatologii, która daje szansę na przetrwanie nawet najbardziej zniszczonym zębom. Zniszczenie zęba najczęściej wywołane jest prze patologiczny proces chorobowy. Ta choroba zwana próchnicą, jest choroba zakaźną wywoływana przez bakterie. Bakterie próchnicotwórcze występują u każdego człowieka, ale to od nas zależy jakie stworzymy im warunki do rozwoju. Im więcej dostarczymy im substancji odżywczych, im więcej damy im czasu i spokoju (zła higiena) tym bardziej zniszczą nam one zęby.
Bardzo często dochodzi do sytuacji w której zęba fizycznie już nie ma, bo został całkowicie zniszczony przez chorobę próchnicową. Pozostał tytko jego korzeń (lub korzenie), bardzo często również zainfekowane, powodujący dolegliwości bólowe, generujący stany ropne i infekcyjne.. Klasyczne podejście chirurgiczne zakładało potraktowanie zęba zero : jedynkowo - korona zęba jest zniszczona, korzeń jest zainfekowany, zęby usuwamy a na ich miejsce wstawiamy implanty zębowe.
Implanty zębowe są to śruby tytanowe bądź cyrkonowe umieszczane w kości na miejsce usuniętego korzenia i przejmujące jego rolę. Implanty są bardzo dobrym rozwiązaniem i najlepszym w dzisiejszych czasach sposobem uzupełnienia brakującego zęba, ale nadal są tylko protezą.
W związku z tym alternatywnie do implantologii, równie intensywnie rozwija się dziedzina endodoncji mikroskopowej. Bo po co usuwać korzeń, który jeszcze mamy, żeby włożyć nowy - sztuczny? Zamiast tego wychodzimy z założenia, ze obecną w korzeniu infekcje usuwamy przez jego odpowiednią dezynfekcję (w powiększeniu pod mikroskopem, z wykorzystaniem środków dezynfekujących oraz światła laserowego, ultradźwięków itd.) i tak wyczyszczoną strukturę wykorzystujemy jako fundament dla przyszłej korony zęba.
Takie rozwiązanie jest bardziej fizjologiczne, naturalne, znacząco odracza potrzebę implantacji i daje szansę na zachowanie własnego zęba. Przy takim podejściu konieczność wprowadzenia sprowadza się praktycznie do jednej sytuacji, która całkowicie dyskwalifikuje zęba z leczenia jakim jest "pionowe pęknięcie korzenia". Wszystkie pozostałe sytuacje (złamane narzędzia, niedrożne kanały, skomplikowana anatomia itd.) to tylko względne utrudnienia, z którymi doświadczony operator jest sobie w stanie poradzić.