Termin określający patologiczne zaciskanie lub tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki.
Pacjenci są bardzo często nieświadomi, że ten problem ich dotyczy. Z racji tego, że do starć zębów dochodzi najczęściej w nocy podczas snu, nie zauważają, że objętościowo ich zębów ubywa.
Pacjenci cierpiący na bruksizm zazwyczaj skarżą się na:
-
Bóle głowy
-
Ból w obrębie twarzy
-
Nadwrażliwość oraz ból zębów
-
Szumy uszne i zaburzenia równowagi
-
Przygryzione policzki
-
Uszkodzenie szkliwa
Przyczyny bruksizmu mogą być różne, np. wady zgryzu, dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego, czy choroby pasożytnicze (w przypadku dzieci). W ostatnim roku natomiast pandemia przysporzyła nam dużo stresu i to również może być czynnikiem do patologicznego zaciskania i tarcia zębów.
Najważniejsze jednak to nie poddawać się, znaleźć przyczynę i rozpocząć leczenie :)
Nasi pacjenci wiedzą, że jeśli problem bruksizmu ich dotyczy, na pewno będą o tym poinformowani oraz zostanie im zaproponowane odpowiednie leczenie.
Jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu jest szyna relaksacyjna, czyli przezroczysta nakładka wykonana ze specjalnego materiału, który jest bezpieczny dla zdrowia. Szyny relaksacyjne jakie powstają w naszym gabinecie (dzięki wykonanym wcześniej skanom wewnątrzustnym) są indywidualnie dopasowywane do każdego pacjenta. Taka szyna przeznaczona jest głównie do stosowania na noc, choć wszystkie zalecenia na temat stosowania oraz informacje jak dbać o szynę, na pewno pacjent pozna podczas wizyty, na której takowa szyna zostanie mu oddana.