Okres ciąży to często duże wydarzenie w życiu rodziców, nie rzadko towarzyszą mu duże emocje, zarówno pozytywne jak i negatywne.
Nic w tym dziwnego, w końcu niedługo ma przyjść na świat mały, bezbronny człowiek w 100 % zależny od swoich rodziców.
Książki, szkoły rodzenia, zajęcia dla przyszłych opiekunów to wszystko pomaga w czasie oczekiwania i w jakimś stopniu łagodzi lęki i stres związany z przygotowywaniem się do nowej, życiowej roli.
W Polsce tematyka profilaktyki próchnicy jest bardzo często pomijana, a szkoda ponieważ przyszli rodzice są zazwyczaj nieświadomi możliwości jakie daje nam współczesna wiedza.
Mimo wielu wrażeń i obowiązków zarówno w trakcie ciąży jak już po jej rozwiązaniu warto zagłębić temat sposobów na zapobieganie próchnicy u swoich dzieci i u siebie. Wdrożenie profilaktyki zapobiegnie nieprzyjemnym doświadczeniom bólowym wstępującym przy tej chorobie oraz jej leczeniu, a także zaowocuje zdrowszymi i bardziej odpornymi zębami stałymi.
Od początku... na czym polega profilaktyka ??
Na zmniejszeniu/ wyeliminowaniu aktywnych ognisk próchnicowych u matki, a co za tym idzie ilości bakterii w jej jamie ustnej oraz na opóźnieniu transmisji bakterii od matki, taty lub opiekuna do dziecka.
Na wizyty profilaktyczne zapraszamy do gabinetu higienistki
-> pani Marta zajmie się z przyjemnością przyszłymi mamami <-
O ile jest taka możliwość należy ograniczyć zakres działań leczniczych w I trymestrze ciąży ze względu na zwiększone ryzyko poronień oraz złe samopoczucie pacjentek w tym okresie- mdłości i wymioty. Natomiast Odłożenie leczenia do czasu rozwiązania stwarza większe ryzyko powikłań dla matki i dziecka niż leczenie stomatologiczne na każdym etapie ciąży.
Działania zapobiegawcze u ciężarnych obejmują:
* profilaktykę fluorkową
* Stosowanie bezalkoholowych płukanek (z chlorheksydyną/fluorem)
* regularne szczotkowanie
* żucie gumy z ksylitolem
* leczenie próchnicy
* skaling, polerowanie
* wskazania dietetyczne
W przypadku wymiotów ciężarna powinna zmniejszyć ilość spożywanego pokarmu bogatego w białko np. sery, unikać produktów kariogennych np. słodycze, słodkie napoje, przepłukiwać jamę ustną roztworem sody oczyszczonej ( neutralizacja środowiska jamy ustnej po zakwaszeniu jej kwaśnym odczynem treści żołądkowej), unikać szczotkowania zaraz po wymiotach ( poczekać ok 2h) oraz pamiętać o produktach z fluorem.
�
Rozpoczęcie działań profilaktycznych i leczniczych u kobiet w ciąży ma niepodważalnie pozytywny wpływ na zdrowie jamy ustnej matki i dziecka.
Warto w tym niełatwym okresie zadbać o stomatologiczne aspekty swojego zdrowia. Wbrew pozorom nie jest to trudne, ale bardzo często pomijane przez brak świadomości, dlatego super, że tu jesteś!
Zapraszamy do Mikrostomart
czekamy na Wasze telefony