MASZ PYTANIA?

  570 270 470
 gabinet@mikrostomart.pl

Radiowizjografia cyfrowa

Dysponujemy kompleksową możliwością cyfrowej diagnostyki rentgenowskiej, zarówno zdjęć punktowych wewnątrzustnych, skrzydłowo - zgryzowych jak i zdjęć pantomograficznych i stawów skroniowo - żuchwowych. 

Leczenie pod mikroskopem

Mikroskop pozwala stomatologowi dostrzec wszystko to, co nie jest widziane gołym okiem, a więc odkryć „ukryty” lub zarośnięty kanał zębowy, a następnie udrożnić go. 
Pozwala również na zlokalizowanie i usunięcie złamanego narzędzia z kanału!

Nowoczesny sprzęt stomatologiczny

Posługujemy się tylko najwyższej klasy sprzętem medycznym (system SAF, kauter elektryczny, PIEZO), stosując najlepszej jakości materiały. Daje to gwarancję bezpieczeństwa podczas całego procesu leczenia.

Problemy z dziąsłami biorą swój początek na linii dziąseł oraz między zębami. Codzienne czyszczenie zębów nicią dentystyczną stanowi istotny element codziennej higieny jamy ustnej, wspomagając usuwanie płytki nazębnej z obszarów, gdzie nie dotrze szczoteczka.

Aby w pełni skorzystać z czyszczenia zębów nicią, należy stosować odpowiednią technikę.

Wyjaśniamy cztery kluczowe elementy składające się na technikę czyszczenia zębów nicią dentystyczną:

Zawinięcie: dookoła palców środkowych obu dłoni nawijamy ok. 50 cm nici. Następnie napinamy nić, używając kciuka i palców wskazujących, tak by między palcami zostało
ok. 2,5-3 cm nici. Manewrując kciukami wsuwamy nić w przestrzeń między zębami przednimi.


Prowadzenie nici: między palcami powinno znajdować się ok. 2,5-3 cm nici. Przy użyciu palców wskazujących wprowadzaj nić między powierzchnie styczne dolnych zębów.

Ślizganie: ruchem zygzakowatym delikatnie wprowadź nić między zęby. NIE PRZERYWAJ NICI, MAJĄC JĄ MIĘDZY ZĘBAMI. Otocz nicią każdą stronę zęba.

Przesuwanie: przesuwaj nić w górę i w dół po powierzchni zęba oraz pod linią dziąseł. Wyczyść w ten sposób każdy ząb, stosując za każdym razem czysty odcinek nici.


Technika ta stosowana jest dla każdego rodzaju nici: woskowanych, niewoskowanych, o grubszym przekroju czy taśm dentystycznych. Nie ma znaczenia, czy zaczynasz od zębów górnych czy dolnych, lub przednich czy tylnych. Ważne, by mieć pewność, że każdy ząb został wyczyszczony, w tym tylna część ostatnich zębów po lewej i prawej stronie, część górna i dolna. Nie wolno zapomnieć też o wyczyszczeniu obszaru pod linią dziąseł oraz wzdłuż boków zębów, które sąsiadują z miejscami po usuniętych zębach – w miejscach tych również mogą utknąć resztki jedzenia.
Używanie nici dentystycznej


Nitkowanie zębów nie powinno być traktowane jako dodatkowy środek - powinno być twoim nawykiem!

Czyszczenie w miejscach po zabiegach dentystycznych
Jeżeli nosisz aparat ortodontyczny lub inne akcesoria dentystyczne, właściwa technika czyszczenia zębów ma znaczenie głównie dla uniknięcia zahaczenia się nici o druty lub zamki aparatu. Można używać specjalnej nici ortodontycznej, która wyposażona jest w twardą końcówkę, którą łatwo przeciągniemy pod głównym drutem (zwanym też łukiem) aparatu.
Można kupić sobie też nawlekacz do nici, giętkie narzędzie z pętelką na jednym końcu i wykałaczką na drugim. Stosując nawlekacz, należy umieścić 50-centymetrowy kawałek nici
w pętelce. Następnie wprowadzić ostry koniec flossera pod łuk i przeciągnąć pod nim nić. Gdy nić jest już na właściwym miejscu, wykonujemy standardowe ruchy jak przy użyciu samej nici.

Bądź delikatny
Niewłaściwa technika czyszczenia zębów nicią może spowodować problemy. Zatem sprawą ważną jest delikatność podczas czyszczenia, zwłaszcza przy użyciu flossera elektrycznego. Upewnij się, że rozumiesz instrukcję użycia flossera. W razie niepewności poproś dentystę lub jego asystenta o demonstrację.

7 WYMÓWEK PACJENTÓW

Wymówka nr 1: nie mam jedzenia między zębami, więc po co mi nić?

Wiele osób sięga po nić, tylko wtedy gdy pomiędzy zębami utknie resztka jedzenia. – Nitkowanie nie służy do tego – mówi hig. stom. Elżbieta Nowosielska. – Jest sposobem na pozbycie się płytki nazębnej z przestrzeni międzyzębowych.

Płytka, zwana też osadem nazębnym, to mieszanina składników śliny, bakterii i mikroskopijnych resztek organicznych. Gdy się go nie pozbędziemy, zamieni się kamień, będzie też siedliskiem dla bakterii wywołujących próchnicę. Szczoteczka nie wymiecie płytki spomiędzy zębów. Do tego potrzeba jest nić.

Wymówka nr 2: to za trudne

Nitkowania zębów rzeczywiście najpierw trzeba się nauczyć. Nie jest ono tak proste jak inne codzienne czynności.

Nie wiesz jak nitkować zęby? Oto prosta instrukcja obsługi: 

Oderwij około 50 cm nici dentystycznej, zawiń wokół środkowych palców i przytrzymaj kciukami – gdy czyścisz zęby na górze w szczęce, a wskazującymi palcami – gdy nitkujesz zęby na dole w żuchwie.
Delikatnymi ruchami (zygzakowatymi) wprowadź nić między zęby. Otocz nią zęba, układając nitkę w kształt litery U
Dociskając do powierzchni zęba prowadź nić w górę i w dół
Powtórz to zadanie, nitkując kolejny ząb. Pamiętaj, żeby stosować czysty kawałek nici.

Wymówka nr 3: nie mam zdolności manualnych

Są ludzie, dla których problemem jest zawiązanie butów czy krawata. Nie tylko z powodu problemów z motoryką małą. Także inwalidzi, osoby ograniczone ruchowo mogą mieć trudności z prawidłowym stosowaniem nici dentystycznych. – Na szczęście są jednorazowe, plastikowe uchwyty w kształcie procy, które napinają nić i umożliwiają oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych dosłownie jedną ręką – poleca hig. Elżbieta Nowosielska. Alternatywą dla nici mogą być też szczoteczki interdentalne, dostępne w drogeriach i aptekach.

Wymówka nr 4: nie mam czasu na nić

Dokładne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych może zająć nawet 5 minut. To długo, biorąc pod uwagę poranną gonitwę przed wyjściem do pracy. – Jeśli nie masz czasu, nitkuj zęby chociaż 1 minutę. To już coś da. Bo zawsze lepiej robić coś, niż nic – zachęca stomatolog. I podpowiada, że nitkować zęby można w wolnej chwili w ciągu dnia, na przykład w aucie, stojąc w korku. Wystarczy zapas nici dentystycznej w samochodowym schowku.

Wymówka nr 5: Nitkowanie jest bolesne


Jeśli twoje dziąsła krwawią w czasie nitkowania, to albo robisz to zbyt agresywnie – wtedy staraj się stosować nić delikatniej, albo masz kłopoty z dziąsłami. W tym drugim przypadku nitkowanie jest właśnie dla ciebie. To paradoks, ale właśnie regularne używanie nici pozwoli zahamować krwawienie. Nić umożliwia oczyszczanie zębów także poddziąsłowo, w ten sposób pozwala pozbyć się osadu, w którym gnieżdżą się bakterie wywołujące stan zapalny dziąseł. Jeśli po dwóch tygodniach regularnego stosowania nici i płukanek, dziąsła dalej krwawią, zgłoś się do dentysty. – Być może trzeba będzie usunąć kamień spod dziąseł bezbolesnymi ultradźwiękami, zastosować terapię bakteriobójczą, a potem wrócić do regularnego nitkowania – mówi stomatolog.

Wymówka 6: Moje zęby są zbyt ciasno ustawione

Producenci prześcigają się w coraz to nowych rozwiązaniach. Na rynku są super-śliskie nici, które są w stanie wniknąć w najbardziej ciasne przestrzenie międzyzębowe. Inne z kolei puchną pod wpływem kontaktu ze śliną i w ten sposób wymiatają płytkę nazębną z szerszych szpar między zębami.

Wymówka 7: nić się rwie w trakcie czyszczenia

– Najczęściej nić dentystyczna rwie się z powodu nieprawidłowo wykonanych plomb i uzupełnień protetycznych – mówi hig. Elżbieta Nowosielska - i zaleca wizytę u dentysty w celu wygładzenia wypełnień, koron, mostów czy licówek, które powodują strzępienie się nici. A jeśli nie mamy w problematycznym miejscu żadnych uzupełnień? Nić haczyć może również chropowate szkliwo. Wtedy należy poddać się zabiegowi gabinetowego polerowania powierzchni zębów.


ZESPÓŁ MIRKOSTOMART ZACHĘCA DO REGULARNEGO NITKOWANIA!