MASZ PYTANIA?

  570 270 470
 gabinet@mikrostomart.pl

Radiowizjografia cyfrowa

Dysponujemy kompleksową możliwością cyfrowej diagnostyki rentgenowskiej, zarówno zdjęć punktowych wewnątrzustnych, skrzydłowo - zgryzowych jak i zdjęć pantomograficznych i stawów skroniowo - żuchwowych. 

Leczenie pod mikroskopem

Mikroskop pozwala stomatologowi dostrzec wszystko to, co nie jest widziane gołym okiem, a więc odkryć „ukryty” lub zarośnięty kanał zębowy, a następnie udrożnić go. 
Pozwala również na zlokalizowanie i usunięcie złamanego narzędzia z kanału!

Nowoczesny sprzęt stomatologiczny

Posługujemy się tylko najwyższej klasy sprzętem medycznym (system SAF, kauter elektryczny, PIEZO), stosując najlepszej jakości materiały. Daje to gwarancję bezpieczeństwa podczas całego procesu leczenia.

Bruksizizm - choroba społeczna? W niedługim czasie bardzo prawdopodobne. Z całą pewnością zmora dentystów i pacjentów.

Przyczyny choroby nie są dokładnie poznane, a leczenie jest bardzo trudne i w wielu przypadkach wymaga wielopłaszczyznowej współpracy lekarzy różnych specjalności i fizjoterapeutów.

Choroba przez wiele lat może pozostawać bezobjawowa, a co za tym idzie nie zdiagnozowana, skutkiem czego pacjent nawet nie wie, że coś w jego przypadku może być nie tak. 

Najbardziej prawdopodobną przyczyną bruksizmu jest nadmierny stres lud nadmierna wrażliwość osobnicza na bodźce stresujące. Na skutek tego w momencie odpoczynku (czyli bardzo często podczas snu) dochodzi do nadmiernego napięcia mięśni żwaczy, gdyż jak się okazuje mięśnie te biorą udział nie tylko w procesach żucia, lecz także w ekspresji emocji. Efektem wzrostu wspomnianego wyżej napięcia mięśniowego jest odruchowe zaciskanie szczęk i niekontrolowane tarcie zębami o zęby.

Jak wspomniano wyżej choroba może początkowo nie dawać żadnych objawów. Początkowymi, zauważalnymi objawami mogą być:
– ból w okolicy stawu skroniowo-żuchwowego (czyli w okolicy ucha),
– trudność w pełnym otwarciu ust, zwłaszcza rano, po wstaniu,
– bolesność, odczuwana rano, np. przy jedzeniu śniadania,
– bolesność przy dotykaniu policzków,
– ból głowy, migreny.

Pierwszymi objawami z którymi pacjent najczęściej zgłasza się do lekarza jest wzrost wrażliwości zębów na bodźce termiczne (tzw. nadwrażliwość zębów) związana ze znacznym ubytkiem tkanek twardych zębów lub trudny do zlokalizowania ból jednego lub kilku zębów.

Diagnoza w takich sytuacjach bywa mocno utrudniona i często kończy się rozwiercaniem kolejnych zębów, ich niepotrzebnym i nieskutecznym w takich sytuacjach leczeniem kanałowym. W akcie desperacji często dochodzi do ekstrakcji bolących zębów w myśl zasady - nie będzie zęba nie będzie boleć;/

Największy jednak problem pojawia się wtedy bo ból często zmienia lokalizacje i boleć zaczynają inne zęby i sytuacja się powtarza. Bywają sytuacje, w których pacjenci tracą po sobie kilka kolejnych zębów. W dalszej perspektywie może dojść do powstania zmian zwyrodnieniowych w stawach skroniowo - żuchwowych, czego objawami mogą być problemy z szerokim otwieraniem ust, przeskakiwanie i trzaskanie w stawach skroniowo - żuchwowych.

Co z tym problemem zrobić? Z całą pewnością nie bagatelizować. Jeśli zauważymy któryś z powyższych objawów, w szczególności bóle głowy pojawiające się po przebudzeniu, najlepiej zgłosić się na konsultację do lekarza dentysty. 

W Mikrostomart często mierzymy się z tym problemem, ponieważ trafiają do nas pacjenci na konsultacje po teoretycznie nieudanym leczeniu kanałowym lub w trakcie leczenia, gdzie dolegliwości nie ustępują lub dodatkowo się nasilają, którzy w akcie desperacji proszą o usunięcie wspomnianych zębów. Dlatego zgodnie z naszym motto: lepiej zapobiegać i nie doprowadzać do takich sytuacji. A jeśli ktoś z czytających utożsamia się z problemem - pozostajemy do dyspozycji:)