MASZ PYTANIA?

  570 270 470
 gabinet@mikrostomart.pl

Pogotowie stomatologiczne 24h!

Szanowny Pacjencie, jeśli trafiłeś na tą stronę bo szukasz pomocy, kliknij tutaj! 
Dzwoń do nad dopiero po szczegółowym zapoznaniu się z treściami zawartymi na powyższej podstronie!
Nie świadczymy usług na NFZ.

 

 

Leczenie pod mikroskopem

Mikroskop pozwala stomatologowi dostrzec wszystko to, co nie jest widziane gołym okiem, a więc odkryć „ukryty” lub zarośnięty kanał zębowy, a następnie udrożnić go. 
Pozwala również na zlokalizowanie i usunięcie złamanego narzędzia z kanału!

W gabinecie Mikrostomart stosujemy

Najnowocześniejsze technologie dostępne obecnie w stomatologii
Skaner wewnątrzustny, drukarka 3d, lasery, obrazowanie 3d, laboratorium protetyki cyfrowej i wiele, wiele innych...
Wszystko po to aby jak najlepiej, najszybciej i najdokładniej przeprowadzić Państwa przez proces terapeutyczny

 

Leczenie kanałowe jest często uważane za jedną z najbardziej zastraszających procedur stomatologicznych.

 

      Co to jest leczenie kanałowe i na czym polega ?

Otóż leczenie dotyczy obszaru zęba jakim jest korzeń. Celem leczenia kanałowego jest usunięcie i zastąpienie zainfekowanej miazgi lub nerwów w zębie. Jeśli taki ząb zostanie pozostawiony bez opieki, ropień lub infekcja wewnątrz korzenia pogorszy kość i otaczający ząb, prowadząc do większych komplikacji.

 

      Diagnostyka

W leczeniu kanałowym specjalizuje się endodonta = czyli taki nasz dr Marcin 🙆🏻‍♂️

Aby stwierdzić, czy twój ząb wymaga leczenia kanałowego, kluczowe jest stwierdzenie, czy miazga jest martwa lub obumiera, czy też możliwe jest, by się zregenerowała.

Diagnostykę można bardzo szybko i bezbolesnie wykonać na jednej wizycie.

 

      Dlaczego zęby trzeba leczyć kanałowo?

Najczęstszą przyczyna jest niestety nasze zaniedbanie i idąca za tym próchnica, która z upływem czasu wchodzi głębiej w ząb do miazgi i naczyń krwionośnych. Gdy infekcja dotrze do miazgi, konieczna jest interwencja związana z leczeniem kanałowym. Podobnie, jak w przypadku większości infekcji, im wcześniej zostaniesz poddany leczeniu, tym mniejsza szansa na powikłanie.

 

      Koszt leczenia kanałowego

Otóż specjalistyczne leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu zabiegowego należy do jednych z najdroższych procedur w stomatologii. Na cenę składają się głównie : lokalizacja zęba , ilość kanałów, wtórne leczenie czy dodatkowe procedury .

Ceny takiego leczenia najczęściej zawierają się w widełkach cenowych ale ostatecznie ustalane są indywidualnie z pacjentem podczas pierwszej wizyty jaką jest konsultacja .

 

      Czy można nie leczyć?

Obumarłe tkanki to źródło toksyn, które docierają do wierzchołka korzenia oraz kości szczęki lub żuchwy. Może dojść do powstania zgorzeli, która tworzy się, gdy nie usuniemy martwej tkanki. Martwa miazga ulega rozpadowi gnilnemu i jest pożywką dla drobnoustrojów, a konkretnie bakterii beztlenowych. W rezultacie może dojść do uszkodzenia tkanek podtrzymujących ząb, a nawet do jego utraty. Dlatego tak ważne jest usunięcie zainfekowanych tkanek miazgi. Tylko takie działanie pozwala uratować ząb i kość, w której jest osadzony.

Pacjenci pytają czasem – skoro ząb jest martwy, to dlaczego mam go ratować? – Martwy i nieoczyszczony z obumarłych tkanek ząb jest źródłem zakażenia, może prowadzić do rozwoju ropnia, zgorzeli, torbieli  i zagrażać również zdrowiu ogólnemu. Wdrażając leczenie kanałowe likwidujemy źródło infekcji.

 

      Jak przebiega leczenie ?

Niektórzy mówią – szczęśliwy ten, kto nigdy w życiu nie przechodził „kanałówki", co jest przesadą. Aktualnie, przy zastosowaniu diagnostyki rentgenowskiej, nowoczesnego sprzętu, znieczulenia oraz – co nieodzowne – wyboru doświadczonego stomatologa – leczenie kanałowe pozwala na powodzenie zabiegu i ustąpienie dolegliwości bólowych.

W Mikrostomart dysponujemy sprzętem, który pozwala na przeprowadzenie procedury leczenia kanałowego na najwyższym poziomie .

Leczenie endodontyczne, to skomplikowana technicznie procedura. Na początku lekarz musi „otworzyć" ząb, czyli usunąć tkanki twarde zęba, na tyle, by mógł on dotrzeć do jego głębszych warstw. – Najpierw w znieczuleniu usuwamy obumarłą miazgę przy pomocy specjalnych narzędzi rotacyjnych poszerzamy kanały zębowe, oczyszczamy z bakterii i toksyn stanowiących źródło zakażenia, a następnie osuszamy. Kolejno wypełniamy je i uszczelniamy płynnym materiałem – gutaperką, co zapobiega przedostaniu się do wewnątrz bakterii i ryzyku ponownej infekcji.

Finalnie, ząb w zależności od utraty tkanek twardych jest odbudowywany za pomocą m.in. nowoczesnych uzupełnień typu inlay/onlay lub koron zębowych.

To pozwala zrekonstruować ząb, wzmocnić oraz zabezpieczyć przed pękaniem, gdyż zęby martwe są z reguły mniej odporne na urazy mechaniczne .

Leczenie kanałowe powinno odbywać się pod kontrolą radiologiczną. Diagnostyka RTG poprzedza proces leczenia i ułatwia postępowanie w jego trakcie, np. pozwala ustalić, jaka jest anatomia kanałów zębowych, jak długie i kręte są.

Przy leczeniu endodontycznym stomatolog zawsze powinien użyć koferdamu. To cienka, najczęściej lateksowa guma, którą wyściełamy jamę ustną pacjenta, zabezpieczamy chory ząb przed bakteriami i izolujemy od reszty zębów oraz śliny. Sterylność pozwala uniknąć powtórnego zakażenia.

Koferdam w naszym gabinecie stosowany jet dla Waszego bezpieczeństwa przy każdej procedurze 👼 dlatego naszym pacjentom nie jest on obcy .

 

Elementem precyzyjnie przeprowadzonego leczenia kanałowego jest również mikroskop.

To obecnie najnowocześniejsze zaraz po laserze rozwiązanie, co ma wiele atutów. Mikroskop stomatologiczny może poprawić widoczność nawet do 20 razy – co w przypadku tego typu terapii jest kluczowe.

 

I ukochany laser bez którego nasz doktor nie wyobraża sobie leczenia . Pozwala on na bardzo dokładną i szybką dezynfekcję systemów kanałowych w zębie.

 

Pamiętajcie kochani, że sprzęt nie decyduje o powodzeniu leczenia ale na pewno ułatwia i przyspiesza procedury ✌️za to nowoczesny sprzęt plus nasz doktor Marcin -Specjalista endodoncji mikroskopowej i laserowej to połączenie wybuchowe.

 

W Mirkostomart  wykorzystujemy  najnowsze technologie. Dzięki temu pacjent nie odczuwa uciążliwości leczenia, a lekarz stomatolog może skuteczniej i jednocześnie szybciej przeprowadzić leczenie.

 

Jedynym sposobem, aby uniknąć potrzeby leczenia kanałowego jest wzorowa higiena jamy ustnej i regularne wizyty kontrolne. 💛